Δήμος Νέας Ιωνίας: Τον απολογισμό του έργου της την περίοδο 2019 – 2022 κατέγραψε η Δημοτική Αρχή σε ένα έντυπο και ψηφιακό φυλλάδιο που άρχισε να διανέμεται από σήμερα.
Στον πρόλογό της η Δήμαρχος Νέας Ιωνίας Δέσποινα Θωμαΐδου επισημαίνει χαρακτηριστικά πως η Δημοτική αρχή προσπάθησε “με καίριες και στοχευμένες παρεμβάσεις να αποκαταστήσει και να βελτιώσει την καθημερινότητα με τον καλύτερο συντονισμό όλων των Υπηρεσιών του Δήμου”.
![Δήμος Νέας Ιωνίας: Απολογισμός έργου 2019-2022 σε φυλλάδιο 36 σελίδων](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2023/05/1ο-δισέλιδο.jpg)
Στον τομέα των διευκολύνσεων για το Δημότη η Δημοτική Αρχή επισημαίνει την ενίσχυση του στόλου της Δημοτικής Συγκοινωνίας και τις έξυπνες στάσεις με οθόνες τηλεματικής. Επίσης την ψηφιακή εφαρμογή της Novoville και τις τηλεδιασκέψεις στο διάστημα της Πανδημίας
![Δήμος Νέας Ιωνίας: Απολογισμός έργου 2019-2022 σε φυλλάδιο 36 σελίδων](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2023/05/20-δισέλιδο.jpg)
Για το Περιβάλλον προτάσσει τον εξοπλισμό σε καφέ κάδους και απορριμματοφόρα που παρέλαβε από την Περιφέρεια Αττικής και τον ΕΔΣΝΑ και τα νέα απορριμματοφόρα με χρηματοδότηση από το πρόγραμμα “Φιλόδημος”
![Δήμος Νέας Ιωνίας: Απολογισμός έργου 2019-2022 σε φυλλάδιο 36 σελίδων](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2023/05/30-δισέλιδο.jpg)
Στην αναφορά στο Αστικό Πράσινο επισημαίνονται οι συνεχείς φυτεύσεις εποχικών φυτών και οι ψεκασμοί για την κάμπια των πεύκων. Στο δε ζήτημα με τα αδέσποτα επισημαίνεται πως 30 ζώα συντροφιάς βρήκαν νέο σπίτι τον τελευταίο χρόνο και παράλληλα σε συνεργασία με τα Φιλοζωϊκά Σωματεία ο Δήμος υλοποιεί πρόγραμμα για καταγραφή, εμβολιασμό και στειρώσεις ζώων.
![Δήμος Νέας Ιωνίας: Απολογισμός έργου 2019-2022 σε φυλλάδιο 36 σελίδων](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2023/05/40-δισέλιδο.jpg)
Στον τομέα της Κοινωνικής πολιτικής ο Δήμος Νέας Ιωνίας αναφέρεται στο πρόγραμμα “Βοήθεια στο σπίτι”, στο Κοινωνικό παντοπωλείο κι ακόμα στις απολυμάνσεις κοινοχρήστων χώρων την περίοδο του κορωνοϊού.
![Δήμος Νέας Ιωνίας: Απολογισμός έργου 2019-2022 σε φυλλάδιο 36 σελίδων](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2023/05/5ο.jpg)
Στο σκέλος της Παιδείας υπάρχουν αναφορές στη δίχρονη προσχολική αγωγή, την καλοκαιρινή δημιουργική απασχόληση και τη λειτουργία του ΚΕΒΡΕΦΟ ή την Δημοτική κατασκήνωση
![Δήμος Νέας Ιωνίας: Απολογισμός έργου 2019-2022 σε φυλλάδιο 36 σελίδων](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2023/05/60.jpg)
Στον τομέα των υποδομών ως έργα αναφέρονται οι λαμπτήρες Led στον οδοφωτισμό, οι παρεμβάσεις συντήρησης και καλλωπισμού στο Δημαρχείο, την πλατεία Σημηριώτη και το Παναιτώλιο και οι διαγραμμίσεις στις διαβάσεις πεζών.
![Δήμος Νέας Ιωνίας: Απολογισμός έργου 2019-2022 σε φυλλάδιο 36 σελίδων](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2023/05/7ο.jpg)
Επιγραμματική αναφορά γίνεται επίσης στο έργο για τον υπόγειο χώρο στάθμευσης που ξεκίνησε στο ΟΤ 150 με την εποπτεία της Περιφέρειας και σε έργα που αντλούν χρηματοδότηση από το ΕΣΠΑ και το Πράσινο Ταμείο (αντιπλημμυρικά – ΣΒΑΚ), το “Φιλόδημος” και το πρόγραμμα “Αντώνης Τρίτσης”
![Δήμος Νέας Ιωνίας: Απολογισμός έργου 2019-2022 σε φυλλάδιο 36 σελίδων](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2023/05/8ο.jpg)
Στον Αθλητισμό αναφέρεται η προσπάθεια αναβάθμισης των Αθλητικών χώρων της πόλης και οι δράσεις του ΟΠΑΝ
![Δήμος Νέας Ιωνίας: Απολογισμός έργου 2019-2022 σε φυλλάδιο 36 σελίδων](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2023/05/9ο.jpg)
Στον τομέα του Πολιτισμού οι καταγραφές αφορούν στις δράσεις του ΚΕΜΙΠΟ, με κορυφαίο παράδειγμα το Συμπόσιο που έθεσε υπό την αιγίδα της η ΠτΔ, και οι εκδηλώσεις για τα 100 χρόνια της πόλης
![Δήμος Νέας Ιωνίας: Απολογισμός έργου 2019-2022 σε φυλλάδιο 36 σελίδων](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2023/05/10ο-ΚΕ.ΜΙ.ΠΟ.jpg)
Ιδιαίτερη μνεία γίνεται στο έργο του ΚΕΜΙΠΟ και στην προσπάθειά του να κρατήσει άσβεστη τη μνήμη της Μικρασιάτικης ρίζας που έθρεψε τον πολιτισμό και τη σύγχρονη κουλτούρα της Νέας Ιωνίας.
![Δήμος Νέας Ιωνίας: Απολογισμός έργου 2019-2022 σε φυλλάδιο 36 σελίδων](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2023/05/11ο.jpg)
Τέλος, αναφορά γίνεται στα Οικονομικά του Δήμου και ιδίως στην μείωση κατά 10% στα ανταποδοτικά τέλη, στο ρόλο της Δημοτικής Αστυνομίας και στον τρόπο που αντιμετωπίστηκαν θέματα πολιτικής προστασίας από πλημμύρες και φυσικές καταστροφές.