Χάλκινο μετάλλιο για τη Δώρα Γκουντούρα, την αθλήτρια ξιφασκίας από τη Νέα Φιλαδέλφεια στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ακρόπολις
Η Δώρα Γκουντούρα της Team Future-bwincare κατάφερε να ανέβει στο βάθρο μιας ακόμη μεγάλης διοργάνωσης, αφού κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ακρόπολις.
![Η Δώρα Γκουντούρα κατακτά ένα ακόμη μετάλλιο Η Δώρα Γκουντούρα κατακτά ένα ακόμη μετάλλιο](https://dekeleias.gr/media/2023/03/%CE%94%CE%A9%CE%A1%CE%91-%CE%9A%CE%9F%CE%A5%CE%9D%CE%A4%CE%9F%CE%A5%CE%A1%CE%91.jpg)
Σχεδόν ένα μήνα μετά κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Τασκένδης η γειτόνισσά μας Δώρα Γκουντούρα κατάφερε να ανέβει ξανά στο βάθρο αυτή τη φορά εντός έδρας.
Η σπουδαία Ελληνίδα αθλήτρια, η οποία αποτελεί μέλος της Team Future της Bwin, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ακρόπολις στο ΟΑΚΑ.
Η Γκουντούρα αρχικά επικράτησε 15-12 της Ρενάτα Κατόνα (Ουγγαρία), και έπειτα επικράτησε διαδοχικά της Μάγκντα Σκαρμπονκίβιτς (ΗΠΑ) της οποίας επιβλήθηκε με 15-10 και της Κινέζας, Γιαχί Χάο με 15-9.
Ο αγώνας που την έβαλε στα μετάλλια ήταν αυτός απέναντι στην Μικέλα Μπατιστόν την οποία νίκησε με 15-10. Στα ημιτελικά έδωσε μεγάλη μάχη με την Όλγκα Κάρλαν (Ουγγαρία) η οποία τελικά ήταν εκείνη που πήρε την πρόκριση στον τελικό με 15-14.