Ρίγη συγκίνησης σκόρπισε την Πέμπτη 7/4/2022 η τέλεση του Μεγάλου Κανόνα στο Αγιορείτικο Μετόχι της Ιεράς Μονής Ξενοφώντος της Νέας Ιωνίας.
Τόσο ο Κατανυκτικός Μεγάλος Κανόνας όσο και η Προηγιασμένη Λειτουργία, τελέστηκαν με την αρωγή του Αρχιμανδρίτη Αλεξίου, που συγκλόνισε με την υπέροχη ψαλτική του.
Απόψε εξάλλου, Παρασκευή 8/4 στον Μητροπολιτικό Ναό των Αγίων Αναργύρων στη Νέα Ιωνία, θα τελεσθεί η Ιερά Αγρυπνία του Ακαθίστου Ύμνου. Κατά την διάρκεια της κατανυκτικής Αγρυπνίας, που θα διαρκέσει από τις 9.00 το βράδυ ως τις 12.30 τα μεσάνυχτα, θα ψαλούν ο Όρθρος, οι Χαιρετισμοί προς την Υπεραγία Θεοτόκο και στη συνέχεια θα τελεσθεί η Θεία Λειτουργία.