Το νέος έτος έχει αποκτήσει ιστορική σημασία για την ΑΕΚ, καθώς μέσα στο 2022 θα μπει στο νέο της γήπεδο. Σαν σήμερα πριν 60 χρόνια, στις 3 Ιανουαρίου του 1962, γίνονταν τα εγκαίνια του ανακαινισμένου γηπέδου της ομάδας στη Νέα Φιλαδέλφεια (που το 1991 μετονομάστηκε σε «Νίκος Γκούμας», με ένα σπουδαίο φιλικό απέναντι στην Μπαρτσελόνα.
60 χρόνια ΑΕΚ
![ΑΕΚ: Flash back 60 χρόνια πίσω](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2022/01/2022_01_04_14_14_19_ΑΕΚ_60_χρόνια_από_τα_εγκαίνια_του_Γκούμας_Ποδόσφαιρο_Super_League_1_spo.jpg)
«Σαν σήμερα, η ΑΕΚ, κόντρα στην Μπαρτσελόνα με τη λειτουργία του ενός από τα δυο πέταλα στη Θύρα 21 και την τοποθέτηση του χλοοτάπητα, εγκαινίαζε το μεγαλύτερο ποδοσφαιρικό γήπεδο της χώρας. Εξήντα χρόνια μετά μετράμε αντίστροφα για τα νέα και πιο λαμπρά εγκαίνια της ιστορίας μας!», αναφέρει το tweet της ΠΑΕ ΑΕΚ.