Μία χρήσιμη εφαρμογή ρομποτικής παρουσίασαν στον Περιφερειακό Διαγωνισμό Ρομποτικής στον χώρο του ΟΤΕ Academy στο Μαρούσι 6 μαθήτριες και μαθητές από το 9ο Δημοτικό Σχολείο στη Νέα Ιωνία..
Όπως αναφέρει η εκπαιδευτικός τους Δέσποινα Μπάρμπαρη “το Σάββατο, 23 Μαρτίου 2024, εκπροσωπήθηκε για πρώτη φορά το 9ο Δημοτικό Σχολείο στον Περιφερειακό Διαγωνισμό Ρομποτικής στον χώρο του ΟΤΕ Academy στο Μαρούσι από 6 μαθητές και μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης.
Συμμετείχαμε παρά τον ελάχιστο χρόνο που είχαμε στη διάθεση μας (μόλις 5 μαθήματα-συναντήσεις) με το έργο “Φανάρι ρύθμισης κυκλοφορίας με διάβαση πεζών σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας“, το οποίο ήταν χρήσιμο και για άτομα με προβλήματα όρασης (διέθετε ηχητικό σήμα) ή με προβλήματα ακοής (διέθετε οπτικό σήμα).
Δεν συμμετείχαμε στο διαγωνιστικό κομμάτι της διοργάνωσης αλλά στο εκθεσιακό, χρησιμοποιώντας τα κιτ ρομποτικής που μας χορηγήθηκαν από τον Δήμο Τρικκαίων στο πλαίσιο της δράσης: “1821 – Μικρή Επανάσταση στην εκπαίδευση“.
![](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2024/03/image3-768x1024.jpeg)
Αποκτήσαμε εμπειρία, γνωρίσαμε και συνομιλήσαμε με μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικούς άλλων σχολείων. Ανταλλάξαμε απόψεις και πήραμε ιδέες και έμπνευση για νέα έργα.
Ευχαριστούμε όλους όσους συνέβαλαν στην υλοποίηση της δράσης.