Conference League: Ο Ολυμπιακός κέρδισε το τρόπαιο με γκολ του Ελ Κααμπί στην παράταση

Ο Ολυμπιακός είναι κάτοχος του μεγάλου τρόπαιου του Conference League μετά τη νίκη του επί της Φιορεντίνα με 1-0 στην παράταση και συγκεκριμένα στο 116ο λεπτό του αγώνα.

Στη διάρκεια της δραματικής αναμέτρησης οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς τέρμα στην κανονική διάρκεια του αγώνα ενώ το σκορ άνοιξε ο Ελ Κααμπί στην παράταση για τον Ολυμπιακό, χαρίζοντάς του το μεγάλο τρόπαιο και κάνοντας τον, την πρώτη Ελληνική ομάδα που κερδίζει τέτοιου είδους διοργάνωση.

Με το που σφύριξε ο Πορτογάλος διαιτητής την λήξη του τελικού χιλιάδες φίλοι των ερυθρόλευκων που παρακολουθούσαν το παιχνίδι από τις γιγαντοοθόνες που είχαν στηθεί σε τρεις περιοχές του Πειραιά ξέσπασαν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς με την νύχτα να γίνεται ημέρα.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Χοσέ Λουί Μεντιλίμπαρ παρέταξε μια ενδεκάδα νίκης και κατέκτησε στα 63 του τον τελικό της διοργάνωσης, ως μεγαλύτερος σε ηλικία προπονητής που κερδίζει το ιστορικό τρόπαιο. Κάτω από τα γκολπόστ της ομάδας βρέθηκε ο Τζολάκης με τον Ρόντινεϊ να παίζει στο δεξί άκρο και τον Ορτέγκα αριστερά ενώ στο κέντρο της άμυνας βρέθηκαν οι Ρέτσος, Κάρμο.

Μπροστά τους αγωνίστηκαν οι Ιμπόρα, Έσε, Τσικίνιο και στην τριάδα της επίθεσης βρέθηκε στα δεξιά ο Φορτούνης, αριστερά ο Ποντένσε και στην κορυφή ο Ελ Κααμπί, ο μεγάλος σκόρερ της βραδιάς.