Ένα υπέροχο γκράφιτι υποδέχεται τους επισκέπτες της Νέας Ιωνίας στη βόρεια πλευρά της, με θέμα του τη Μικρασιατική Καταστροφή.
![Υπέροχο γκράφιτι στη Νέα Ιωνία για τη Μικρασιατική Καταστροφή Υπέροχο γκράφιτι στη Νέα Ιωνία για τη Μικρασιατική Καταστροφή](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2022/04/277814513_2552667978201992_6426600754276594346_n-768x1024.jpg)
Επιβλητικό και με το δέον ασπρόμαυρο μοτίβο, αναπαριστά με μοναδικό τρόπο εικόνες ξεριζωμού και προσφυγιάς, που θυμίζουν την ιστορία και την απαρχή της πόλης, μετά την Μικρασιατική Καταστροφή.
![Υπέροχο γκράφιτι στη Νέα Ιωνία για τη Μικρασιατική Καταστροφή Υπέροχο γκράφιτι στη Νέα Ιωνία για τη Μικρασιατική Καταστροφή](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2022/04/3.jpg)
Η Νέα Ιωνία τιμά και θυμάται φέτος τα 100 χρόνια της, με ιστορικές εκδηλώσεις και σύγχρονες δράσεις, όπως το συγκεκριμένο δημιούργημα της street art.
![Υπέροχο γκράφιτι στη Νέα Ιωνία για τη Μικρασιατική Καταστροφή Υπέροχο γκράφιτι στη Νέα Ιωνία για τη Μικρασιατική Καταστροφή](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2022/04/Simple-G-1024x557.jpg)
Ο καλλιτέχνης που αποτύπωσε τη συγκλονιστική σκηνή της Μικρασιατικής Καταστροφής στο λιμάνι της Σμύρνης είναι ο Simple G (Γιώργος Δημουλάς).
Simple G ή Γιώργος Δημουλάς, ο δημουργός του Γκράφιτι
![Υπέροχο γκράφιτι στη Νέα Ιωνία για τη Μικρασιατική Καταστροφή Υπέροχο γκράφιτι στη Νέα Ιωνία για τη Μικρασιατική Καταστροφή](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2022/04/Υπογραφη-872x1024.jpg)
Η πόλη, η Νέα Ιωνία, συμμετέχει στο δίκτυο των προσφυγικών Δήμων που οργανώνουν το Έτος Μνήμης για τα 100 χρόνια Μικρασιατικού Ελληνισμού. Ανάμεσα στις δράσεις που προωθούνται είναι και γκράφιτι στο Δημόσιο χώρο, με θέμα τον ξεριζωμό των Ελλήνων της Μικράς Ασίας.
![Υπέροχο γκράφιτι στη Νέα Ιωνία για τη Μικρασιατική Καταστροφή Υπέροχο γκράφιτι στη Νέα Ιωνία για τη Μικρασιατική Καταστροφή](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2022/04/2022_04_11_10_07_16_Παναγούλη_Ηρακλείου.jpg_e_neaionia.gr_-1024x732.jpg)
Η σύγχρονη Νέα Ιωνία είναι η πόλη που έφτιαξαν οι πρόσφυγες της Μικράς Ασίας, κουβαλώντας στα λιγοστά τους υπάρχοντα τον πολιτισμό, την κουλτούρα, το μεράκι και τη δίψα για πρόοδο και προκοπή.
![Υπέροχο γκράφιτι στη Νέα Ιωνία για τη Μικρασιατική Καταστροφή Υπέροχο γκράφιτι στη Νέα Ιωνία για τη Μικρασιατική Καταστροφή](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2022/04/Προσφυγια-609x1024.jpg)
Το συγκεκριμένο γκράφιτι της Νέας Ιωνίας χρειάστηκε ειδικό εξοπλισμό και ασφαλώς τη συμβολή βαρέων οχημάτων για να ολοκληρωθεί.
![Υπέροχο γκράφιτι στη Νέα Ιωνία για τη Μικρασιατική Καταστροφή Υπέροχο γκράφιτι στη Νέα Ιωνία για τη Μικρασιατική Καταστροφή](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2022/04/278061596_2552668291535294_3746735484212500110_n-1024x768.jpg)