Απέναντι από το γήπεδο της ομάδας που λάτρεψε και τυλιγμένη με τη σημαία της ΑΕΚ είναι από το πρωί σε λαϊκό προσκύνημα η σορός του Μίμη Παπαϊωάννου, του κορυφαίου Έλληνα ποδοσφαιριστή για τον 20ο αίώνα.
![Στην είσοδο του ναού το βιβλίο των ευχών για τον αείμνηστο Μίμη Παπαϊωάννου Στην είσοδο του ναού το βιβλίο των ευχών για τον αείμνηστο Μίμη Παπαϊωάννου](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2023/03/papaiwannou_kideia___2_.webp)
Από τις 9 το πρωί σήμερα Παρασκευή, η σορός του εκτέθηκε σε λαϊκό προσκύνημα στον Ιερό Ναό Αγίας Τριάδας, απέναντι από το γήπεδο της ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια.
![Ο χώρος γέμισε στεφάνια με δύο κουβέντες για το τελευταίο αντίο στο Μίμη Παπαϊωάννου Ο χώρος γέμισε στεφάνια με δύο κουβέντες για το τελευταίο αντίο στο Μίμη Παπαϊωάννου](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2023/03/papaiwannou_kideia___8_.webp)
Στις 2 μ.μ. θα ψαλλεί η εξόδιος ακολουθία από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Νέας Ιωνίας, Φιλαδελφείας, Ηρακλείου και Χαλκηδόνος κ.κ. Γαβριήλ και θα ακολουθήσει η ταφή στις 4.30 μ.μ. στο Δημοτικό Κοιμητήριο Μαρκοπούλου Μεσογαίας.
![Η σορός έφτασε λίγο πριν τις 9.00 στην Αγία Τριάδα της Νέας Φιλαδέλφειας Η σορός έφτασε λίγο πριν τις 9.00 στην Αγία Τριάδα της Νέας Φιλαδέλφειας](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2023/03/MIMHS-1-1024x684.jpg)
Την κηδεία έχει αναλάβει η ΠΑΕ ΑΕΚ», αναφέρει η σχετική ανακοίνωση.
Διαβάστε ακόμη: Μίμης Παπαϊωάννου: Η πρόταση της Ρεάλ, το τραγούδι κι ο Στέλιος Καζαντζίδης