Η διαδρομή τόπων, ανθρώπων και ιστοριών στη Νέα Ιωνία σε 100 χρόνια ιστορίας ζωντανεύουν μέσα από φωτογραφίες τοπόσημα, που τοποθετήθηκαν στο Άγαλμα της Μητέρας, εκεί όπου θα γίνει η κατάθεση στεφάνων ανήμερα της εθνικής επετείου.
Άλλαξαν τα ταμπλό εκατέρωθεν του Αγάλματος με εικόνες για τα 100 χρόνια της πόλης στη Νέα Ιωνία
Συνεργείο του Δήμου το μεσημέρι της Παρασκευής ανάρτησε τις εικόνες και άλλαξε τα ταμπλό
Εικόνες που σηματοδοτούν τοπόσημα της Νέας Ιωνίας ή κορυφαίες στιγμές στην ιστορία της
Στο χώρο που θα γίνει το πρωί του Σαββάτου η κατάθεση στεφάνων από τα σχολεία της Νέας Ιωνίας υψώθηκαν εικόνες με εμβληματικά τοπόσημα και πανοραμικές όψεις, που σηματοδοτούν τα 100 χρόνια ένδοξης ιστορίας της πόλης
Η αεροφωτογραφία της Νέας Ιωνίας από το 1932 και η σημερινή της εικόναΕμβληματικές καμινάδες εργοστασίων, που διατηρούνται ακόμη στην πόλη από την εποχή που λεγόταν “Μάντσεστερ” της ΕλλάδαςΤο Δημοτικό Στάδιο πλάι στην εικόνα των παλιών Ποδαράδων, όπως λεγόταν 100 χρόνια πριν η συνοικία των προσφύγων, που μετεξελίχθηκε στη σημερινή Νέα ΙωνίαΟ Μητροπολιτικός Ναός των Αγίων Αναργύρων πλάι στις εικόνες της πλατείας Αναπήρων άλλοτε και σήμεραΕικόνα από το εργοστάσιο της Ελληνικής Μεταξουργίας στη Νέα Ιωνία του 1938Εικόνα από την Ελληνική Βαμβακουργία στον Περισσό, τότε και σήμεραΑδριάνειο Υδραγωγείο με εικόνες ένα αιώνα πίσω και σημερινό στιγμιότυποΕικόνες από το Παναιτώλιο το 1930 και σήμερα100 χρόνια Νέα Ιωνία σε δύο φωτογραφίες εκατέρωθεν του Αγάλματος με το 1923 και το 2023