Ένα χρήσιμο σεμινάριο οργανώνει στη Νέα Ιωνία ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων Παιδικών Σταθμών της πόλης.
Ο Σύλλογος καλεί όλους τους γονείς, να παρακολουθήσουμε δωρεάν Σεμινάριο πρώτων βοηθειών με την Ευδοκία Κουμπούνη, νοσηλεύτρια και εισηγήτρια πρώτων βοηθειών την Κυριακή 25 Φεβρουαρίου στις 11:00 στο ΚΕΠ Ν. Ιωνίας (Πατρ. Ιωακείμ 4, δίπλα στον ΗΣΑΠ Ν. Ιωνίας).
![Νέα Ιωνία: Σεμινάριο πρώτων βοηθειών για γονείς με ελεύθερη είσοδο](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2024/02/EKDILOSI-0021.jpg)
Στη σχετική ανακοίνωση αναφέρεται: Πρώτο μας μέλημα η ασφάλεια και η υγεία των παιδιών μας!Ενημερωνόμαστε για να μπορέσουμε να ανταποκριθούμε ως γονείς σε μια έκτακτη συνθήκη.
Διεκδικούμε:
- πρόσληψη μόνιμου παιδιάτρου, πλήρους και αποκλειστικής απασχόλησης στους παιδικούς σταθμούς
- παρουσία σχολικού νοσηλευτή καθημερινά σε όλους τους παιδικούς σταθμούς
- πρόσληψη μόνιμων ψυχολόγων, εργοθεραπευτών και λογοθεραπευτών ώστε να καλύπτουν τις ανάγκες όλων των παιδιών των σταθμών
- σύγχρονα και ασφαλή κτίρια για τους παιδικούς σταθμούς των παιδιών μας (άμεση ολοκλήρωση όλων των εργασιών στα κτίρια και τους αύλειους χώρους των σταθμών, ταχύτατη αποκατάσταση οποιασδήποτε ζημιάς ή βλάβης, τακτικούς ελέγχους αντισεισμικούς/στατικούς κ.ά.