Με όλες τις τιμές εορτάστηκε και φέτος η Εθνική Επέτειος της 25ης Μαρτίου στο Δήμο Ηρακλείου Αττικής.
Από το ξεκίνημα του τριημέρου η πόλη σημαιοστολίστηκε στα κεντρικά της σημεία ενώ ανήμερα της Επετείου κορυφώθηκαν οι εκδηλώσεις μνήμης και τιμής. Το πρωί της 25ης πραγματοποιήθηκαν η επιμνημόσυνη δέηση στους αγωνιστές και η κατάθεση στεφάνων στο μνημείο της πλατείας του Αγίου Λουκά.
Αμέσως μετά ακολούθησε η μεγάλη παρέλαση των σχολείων (δημόσιων και ιδιωτικών) και των συλλόγων της πόλης επί της λεωφόρου Ηρακλείου.
![Με κάθε τιμή ο εορτασμός της εθνικής επετείου στο Δήμο Ηρακλείου Αττικής](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2024/03/25η-Μαρτίου-2024-22-1024x768.jpg)
![Με κάθε τιμή ο εορτασμός της εθνικής επετείου στο Δήμο Ηρακλείου Αττικής](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2024/03/25η-Μαρτίου-2024-38-1024x768.jpg)
«Στα δύσκολα της ιστορίας είμαστε μια γροθιά. Και με τη σημαία ψηλά συνεχίζουμε. Η ελευθερία είναι αναφαίρετο δικαίωμα για όλους. Είναι μια αξία, που θα τιμούμε και θα μεταλαμπαδεύουμε με υπερηφάνεια και στις επόμενες γενιές», το μήνυμα του δημάρχου Ηρακλείου Αττικής, Νίκου Μπάμπαλου.