Mε μία παράσταση αφιέρωμα στον αξέχαστο Μίκη Θεοδωράκη η Νέα Ιωνία τιμά και θυμάται φέτος τα 78 χρόνια από τα γεγονότα και τις εκτελέσεις στο Μπλόκο της Καλογρέζας.
Οι εκδηλώσεις θα ξεκινήσουν την Κυριακή 13 Μαρτίου και θα ολοκληρωθούν μία εβδομάδα μετά με την επιμνημόσυνη δέηση στο Μνημείο των 22 εκτελεσθέντων στην Καλογρέζα.
![Με αφιέρωμα στο Μίκη Θεοδωράκη οι φετινές εκδηλώσεις τιμής στο Μπλόκο της Καλογρέζας](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2022/03/2022_03_10_16_03_06_BlokoKalogrezas2022.jpg)
Τα δρώμενα θα συνεχιστούν την Τετάρτη 16/3 με αγώνα παλαίμαχων ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ και της Νέας Ιωνίας και θα κορυφωθούν την Κυριακή 20 του μήνα με επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο της Καλογρέζας.
![Με αφιέρωμα στο Μίκη Θεοδωράκη οι φετινές εκδηλώσεις τιμής στο Μπλόκο της Καλογρέζας](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2022/03/2022_03_10_16_02_17_Μπλόκο_Καλογρέζας2.jpg)
Με “Άξιον Εστί” των Μίκη Θεοδωράκη και Οδυσσέα Ελύτη και “Καταχνιά” του Χρήστου Λεοντή ο αποχαιρετισμός στο Μνημείο της Καλογρέζας για την 78η επέτειο από την εκτέλεση των 22 ηρώων