Ο χορός ήταν η αφορμή που μαθητές από τη Νέα Ιωνία και συγκεκριμένα το 7ο Γυμνάσιο της πόλης βρέθηκαν την Κυριακή 7 Μαΐου στη Νάξο και μετείχαν σε εκδήλωση με θέμα ¨Με του χορού τα βήματα”.
![Η Νέα Ιωνία πήγε στη Νάξο και χόρεψε "Με του χορού τα βήματα" (εικόνες)](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2023/05/345255749_228063629862828_413743602979543234_n.jpg)
Παιδιά και συνοδοί καθηγητές από τη Νέα Ιωνία βρέθηκαν στο όμορφο νησί της Νάξου όπου συμμετείχαν σε χορευτική εκδήλωση, καλεσμένοι από την χορευτική ομάδα Νάξου “Αξοπατήματα”
![Η Νέα Ιωνία ταξίδεψε στη Νάξο και χόρεψε "Με του χορού τα βήματα" (εικόνες)](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2023/05/345877751_963743501424422_3900538704256393599_n.jpg)
Επιχειρήσεις χορηγοί από τη Νέα Ιωνία και γονείς των μαθητών συνέδραμαν για να καλυφθεί το κύριο μέρος των εξόδων μετακίνησης και παραμονής των παιδιών
![Η Νέα Ιωνία ταξίδεψε στη Νάξο και χόρεψε "Με του χορού τα βήματα" (εικόνες)](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2023/05/345293430_559014279680086_6867806539514179580_n.jpg)
Τα παιδιά χόρεψαν και θύμισαν σε όλους τη Μικρασιάτικη ρίζα της Νέας Ιωνίας, αποσπώντας χειροκρότημα και θαυμασμό
![Η Νέα Ιωνία ταξίδεψε στη Νάξο και χόρεψε "Με του χορού τα βήματα" (εικόνες)](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2023/05/345207622_3348713532109897_6840669290590157967_n.jpg)
Με πεντοζάλη στο λιμάνι της Νάξου και νησιώτικα στην Απείρανθο, οι μαθητές της Νέας Ιωνίας και η εκπαιδευτικός Μαρία Κοκκινίδη, που συνέδραμε στην προσπάθεια, άφησαν το χορευτικό τους αποτύπωμα στο νησί.
![Η Νέα Ιωνία ταξίδεψε στη Νάξο και χόρεψε "Με του χορού τα βήματα" (εικόνες)](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2023/05/345858704_503322818553575_783106872992304950_n.jpg)