Μια σπάνια χριστουγεννιάτικη εμπειρία έζησαν όσοι βρέθηκαν το απόγευμα της Κυριακής 19 Δεκεμβρίου στη Νέα Ιωνία, όπου ο Δήμος και η Ένωση Ρουμελιωτών Νέας Ιωνίας συνδιοργάνωσαν τη Δρομική Παραδοσιακή βραδιά, με δρώμενα του Δωδεκαημέρου από πολλές περιοχές της πατρίδας μας.
![](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2021/12/12345.jpg)
Το χορευτικό δρώμενο του «Μπαμπούσιαρου» ή «Μπομποσιάρη» που προέρχεται από τη Θράκη όπως και το χορευτικό δρώμενο της «Καμήλας» ξεσήκωσαν τους Ιωνιώτες με παραδοσιακές μελωδίες και χορούς στην πλατεία Σημηριώτη και στον πεζόδρομο Παλαιών Πατρών Γερμανού.
![](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2021/12/121.jpg)
Τα έθιμα αναβίωσαν με τη βοήθεια της Ένωσης Ρουμελιωτών Νέας Ιωνίας, του Συλλόγου Λευκαδίων Ηλιούπολης & Γύρω Δήμων “Η Φανερωμένη, του Συλλόγου Μακεδόνων κ Θρακών Άνω Λιοσίων & Β.Δ. Αττικής και του Καλλιτεχνικού Εργαστηρίου Μελισσίων, με την καλλιτεχνική ευθύνη και τεκμηρίωση της Ελένης Φιλιππίδου και του Πέτρου Μήτσου.
![](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2021/12/1221.jpg)