Ειδικευόμενος γιατρός ξεκίνησε το πρωί από το σπίτι του στο Νέο Ηράκλειο και διέσχισε τη μισή χιονισμένη και σχεδόν αδιάβατη Αθήνα για να φτάσει 5 ώρες μετά στον προορισμό του: το νοσοκομείο Ερυθρός Σταυρός, όπου είχε εφημερία.
«Βγήκαμε με τη μητέρα μου στο μπαλκόνι για να τον χαιρετήσουμε και όταν είδα το τοπίο πριν εμφανιστεί στο πλάνο ο αδερφός μου, λέω “πού πάει, Χριστέ μου“, λέει ο Μάριος Μάντζος, αδερφός του γιατρού.
![](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2022/01/2022_01_26_15_44_41_Ηράκλειο_141_21_προς_Ερυθρός_Σταυρός_Νοσοκομείο_Κοργιαλένειο_Μπενακειο_Χά.jpg)
Ο 35χρονος γιατρός, αφού χαιρέτησε την οικογένειά του, ξεκίνησε με τα πόδια από το Νέο Ηράκλειο με προορισμό το νοσοκομείο, με την ελπίδα να μεταφερθεί με τον ηλεκτρικό.
Όταν έφτασε εκεί όμως, συνειδητοποίησε πως ήταν εκτός λειτουργίας και έτσι περπάτησε για περίπου πέντε ώρες.
![e-neaionia](https://e-neaionia.gr/wp-content/uploads/2022/01/2022_01_26_12_28_16_Κακοκαιρία_Ελπίδα_Γιατρός_περπάτησε_πέντε_ώρες_για_να_πάει_στην_εφημερία.jpg)
«Η αλήθεια είναι ότι εγώ έχω κάνει μαραθώνιο 42 χλμ. αλλά νομίζω ότι αυτό που έκανε ο αδερφός μου χθες τα ισοπεδώνει όλα. Για τον αδερφό μου δεν ήταν ηρωισμός, ήταν κάτι αυτονόητο για να βρεθεί στο νοσοκομείο, ήταν το καθήκον του».